Čím vyčistit koberec, abyste prodloužili jeho životnost

Otázka, čím vyčistit koberec, je skoro stejně důležitá jako výběr samotného koberce. Se správnou údržbou totiž vydrží koberec až dvakrát déle. Naučte se, jak koberec udržíte v perfektním stavu po dlouhá léta.

čím vyčistit koberec 1

Správné a rychlé vyčištění koberce je šetrné a usnadní vám práci. Naopak nevhodnými postupy si můžete zničit váš oblíbený kus, který dotváří pohodovou domácí atmosféru. Některé materiály koberců jsou náchylnější na určité chemikálie, proto se vždy seznamte s nároky materiálu a doporučením výrobce.

 

S čištěním pomáhá pravidelné vysávání

Když chodíte po neudržovaném koberci, prachové částečky působí proti kobercovým vláknům jako malé čepele, které rozřezávají jednotlivé nitě. Poškozená místa jsou pak na omak drsnější a náchylnější na ušpinění.

Rohožky a koberce na frekventovaných místech vysávejte aspoň dvakrát týdně, ostatní stačí jednou. Prachový sáček nebo filtr byste měli také udržovat, protože jinak o polovinu snižuje výkon vysavače. Jejich důkladné vymytí nebo výměna je potřebná každé tři měsíce.

Skvrny zničte okamžitě

Jakmile váš koberec schytá skvrnu, zbavte se jí. Při rychlém jednání je 99% šance, že úplně zmizí. Záleží na druhu skvrny, ale jako první vyzkoušejte bílý hadřík namočený ve vlažné vodě (pokud jde špínu seškrábnout nebo odsát přebytečnou tekutinu, nejdřív to udělejte). Jemnými krouživými pohyby čistěte plochu, dokud skvrna nezmizí.

 

Nezabere-li základní postup, můžete vyzkoušet (vždy s hadříkem a šetrnými pohyby):

  • čističe z obchodu: ať už jde o práškové nebo tekuté prostředky, mívají většinou podobnou účinnost. Někomu může vadit parfemace, která zůstává chvíli po čištění.

  • jedlou sodu a ocet: nejoblíbenější kombinace z domácích zásob si zvládne poradit s většinou skvrn. Nasypte sodu, pokapejte ji octem (vhodnější je bílý ocet kvůli menšímu zápachu) a až přestanou pěnit, vyčistěte.

  • gel na holení: měl by odstranit každý typ skvrny, hlavně ty mastné. Nastříkejte jej na požadované místo, nechte 30 minut působit a odstraňte suchým hadříkem. Na zbytky stačí nastříkat směs vody a octa v poměru 1:1.

Pozor si dejte na to, abyste používali minimální množství vody. Přemokřením by se koberec mohl poničit.

 

Celkové čištění koberce udělejte zavčas

Jakmile začne vypadat koberec zašle, potřebuje celkové vyčištění. Každé plošné čištění koberce začněte jeho důkladným vysátím, které zopakujte i po vyschnutí. Při ručním čištění počítejte s větší námahou a nejistým výsledkem, musíte si hlídat rovnoměrné nanášení a nepřemokření. Na velké plochy je proto lepší zvolit strojové čištění koberců. Abyste uchránili i nábytek, odsuňte jej nebo aspoň obalte plastovou folií.

Tip pro usnadnění čištění: nový způsob si nejdřív vyzkoušejte na místě, které není běžně vidět, a nechte je úplně vyschnout.

Napsala: Kateřina Faltová

 

Rubriky: MAGAZÍN, VŠE O NÁBYTKU, RADY A TIPY DO DOMÁCNOSTI