Voskování dřeva (nábytku) snadno a rychle - návod

Voskování nábytku je snadné a rychlé, není třeba v něm hledat žádné složitosti, voskovat zvládne úplně každý a pokud rádi vidíte za sebou odvedený kus práce, určitě Vás tento výsledek potěší. Jak tedy na voskování dřeva?

voskování dřeva

Nejprve je potřeba brát v úvahu, jaké dřevo se chystáme voskovat

Čerstvé, tedy bez žádných předchozích úprav, nebo již dříve používané, které má ještě zbytky nátěru? V případě, že dřevo bylo dříve natíráno lakem, je třeba zbytky laku odstranit. Pokud bylo dřevo voskováno nebo nemělo ještě žádnou povrchovou úpravu, stačí ho pouze lehce zbrousit brusným papírem. Za zrnitost (tvrdost) brusného papíru lze použít číslo 250. Brusný papír je jemný a nemusíte se bát, že by se dřevo poškrábalo. Pokud budete nábytek brousit bruskou, lze použít i hrubší, zrnitost 120. Cena brusného papíru se pohybuje kolem 15 Kč za kus. Po zbroušení a řádném očištění od prachu a nečistot můžeme přejít k voskování dřeva.

Naneste vosk na štětec nebo hadřík, který nepouští štětiny a začněte natírat. Ideálně si zvolit jeden směr tahu – například po směru kresby dřeva. Dřevo bude do sebe vstřebávat vosk, to je v pořádku. Po natření počkeje 10 minut a jestli naleznete přebytečný vosk, otřete. Poté stačí už jenom počkat 24 – 48h než se vosk plně vsákne a můžete nábytek začít používat.

voskování dřeva a nábytku

Dřevo lze natírat i opakovaně

Dosáhnete tak větší odolnosti vůči vodě, prachu a špíně. Po třech aplikacích dosáhnete takové ochrany, které lze přirovnat k naleštěnému autu s prvotřídní ochranou laku. :) Ovšem pozor, s každým nátěrem docílíte tmavšího odstínu dřeva. To lze brát i jako výhodu a kusy nábytků od různých výrobců tak dokonale sladit.

Doporučujeme

Než začnete cokoliv dělat, je vždy dobré si vše vyzkoušet na malém kousku, který není vidět. :)

 

Působení vody na dřevo bez ochrany a dřevo, které bylo navoskováno

Autorka: Petra Zelená

 

Téma, která by Vás mohla zajímat:

Rubriky: MAGAZÍN, O NÁBYTKU, TIPY V DOMÁCNOSTI