Jak sestavit nábytek jako od truhláře? (návod)

Jak sestavit nábytek, aby sloužil dlouhá léta a nejen, že plnil bezproblémově svojí funkci, ale také těšil svým dokonalým vzhledem? Přinášíme podrobný návod a věříme, že Vám pomůže a zjednoduší sestavování Vašeho nového nábytku.

jak sestavit nábytek z masivu 1

(sestavovaný konferenční stolek zde)

Tedy k postupu

Nábytek sestavujte na rovné a měkké podložce, vhodný na to je například karton. Balíky rozbalujte vleže, aby nedošlo k poškození jednotlivých částí pádem. Veškeré dřevěné díly doporučujeme postupně osadit kompletním spojovacím materiálem (excentry, panty, kolíčky, posuny zásuvek, kovová elka,…). Na čelní dřevěné lišty doporučujeme našroubovat na vyznačená místa středové šrouby a dotáhnout je nadoraz. Poté je nepatrně povolit, aby šly později zasunout do kovových elek (lišty se Vám budou lépe připevňovat k rámu).

Nejprve sestavte korpus (rám). Veškeré díly k sobě dotáhněte pomocí excentrických válečků. Zadní část (sololit) doporučujeme, pokud je to možné, zasunout do drážky, kterou jste si vyplnili lepidlem. Zvýšíte tím pevnost nábytku. Nábytek poté opatrně obraťte přední částí směrem dolů a délky úhlopříček přeměřte (především u větších kusů – skleníky, velké komody). Naměřená hodnota by měla být na každé straně shodná. Pokud není shodná, opatrně nábytek dorovnejte. Tímto vše srovnáte do úhlu - důležité pro pozdější upevnění dvířek a zásuvek. Od zadní části k sololitu přišroubujte symetricky plastové trojúhelníčky. Pro zvýšení pevnosti je také dobré, po předchozím důkladném proměření, přišroubování svislých příček nebo pevných fochů se zadní sololitovou deskou (od zadu).
Poté, pokud uznáte za vhodné, doporučujeme na spodní části našroubovat plastové kluzáky
(nejsou součástí dodávky, možnost zakoupení také u prodejce NABYTEK-PRODEJ s.r.o. (Masiv-Prodej.cz, Nabytek-Prodej.cz).

Nábytek postavíme na spodní část a postupně začneme osazovat lištami. Nejprve začneme vrchní lištou. Lišta musí na každé straně (levá, pravá a vrchní) lícovat s rámem. Pokud vše sedí, pevně dotáhneme šrouby z vnitřní části. Doporučujeme na každé elko použít cca 2 šrouby (jak k rámu, tak k liště). Po připevnění horní lišty postupně připevníme levou i pravou lištu stejným způsobem. U vrchní části v rozích, kde se lišty spojují, přišroubujeme z vnitřní části přiloženou zpevňující „pásovinku“. Jak v levé, tak i v pravé části. Pokud jsou některé lišty vykloněny a nesedí přesně s další lištou, vykloníme spojovací materiál (elko) příslušným směrem a vše pevně dotáhneme. Lišty musí přesně dosedat na každé straně k rámu!

Poté začneme kompletovat zásuvky. Naneseme lepidlo, nejlépe štětečkem, do všech styčných ploch.  Nasadíme a zaťukáme kolíčky, které také natřeme lepidlem. Nanesení lepidla doporučujeme i do drážek u zásuvek (před vložením dna). V případě nedostatku lepidla, lze použít například lepidlo typu Ponal, Herkules. Zásuvky postupně opatrně sesadíme, ihned vložíme do rámu a přišroubujeme k vodícím kolejničkám. Čela zásuvek by měla při dovření správně dosedat jak k levé, tak i k pravé části rámu. Pokud tomu tak není, opatrně zásuvku přihněte přes úhlopříčku. Po zaschnutí lepidla nejde již se zásuvkou nic dělat!

Po správném připevnění zásuvek osaďte dvířka skly (plastovými kulatými úchytkami – u modelu s dřevěným orámováním), dále panty a madly. Postupně nasaďte dveře k rámu a dotáhněte. Nábytek musí být umístěn na rovné podlaze! Správné seřízení dvířek provedete vymezovacími šrouby. Odklon dvířek doporučuje seřídit hlavním upevňovacím šroubem. Při nedovírání dvířek musíte nepatrně povolit hlavní šroub a dvířka cca o ½ mm povytáhnout (nesmí být v pantu na doraz).

Více naleznete v hlavním obrázkovém návodu u konkrétního zakoupeného nábytku. Po nějakém čase používání a v případě potřeby doporučujeme provést kontrolu pantů, zda jsou dostatečně promazány. Zvýšíte tím životnost Vašeho nábytku.


Přejeme Vám, aby se Vám nábytek dlouhá léta líbil a plnil veškeré Vaše potřeby.

(Tento návod se přikládá ke každému zakoupenému nábytku jako doplněk k originálnímu obrázkovému návodu od výrobce.)

 

Rubriky: MAGAZÍN, O NÁBYTKU, RADY A TIPY DO DOMÁCNOSTI