Provence styl přináší do domova útulnost a svěžest

Provence je oblast na jihu Francie známá pro svou kouzelnou krajinu, jídla provoněná kořením, neuvěřitelně modré moře a jasné sluncem. A právě na tom se zakládá Provence styl. Jeho barvy se nesou ve světlých tónech, které vytváří útulný domov a rozveselují ho. Které konkrétní prvky tvoří tento styl, se dozvíte na následujících řádcích pod obrázkem.

provence styl 1

V pokojích převládá patina

Nejčastější úpravou zdí v místností bývá malba, tapety se používají výjimečně. Je důležité, aby byl celý prostor dostatečně osvětlený a důležitou roli tu hraje i přirozené denní světlo. Dům v Provence stylu je vždy prozářený jasným slunečním světlem, které časem vyšisuje barvy na stěnách.

Neméně důležitou roli zastává nábytek. Kromě čistého užitku zastává i dekorativní funkci a jeho vzhled souzní i se stěnami. Volí se pro něj světlé tóny dřeva nebo se přetírá na bílou, šedou či zelenkavou barvu. Povrch bývá buď přirozeně, nebo uměle omšelý – na první pohled by měl nábytek jevit známky používání.

Barevná paleta vybírá z jasných tónů

K tradičním barvám patří ty pastelové, lehce vybledlé: bílá, mléčná, béžová, olivová, levandulová, barvy moře, okrová, slunečnicová a terakota. V Provence stylu by měl interiér zrcadlit kvetoucí louky levandule v Provence, stejně tak by se mělo dostat na všechny odstíny a tóny modré, mořské barvy.

Drobnosti, jako jsou mušle nebo rybářské sítě, se sem proto vyloženě hodí. Největší část mořské tematiky by se měla objevit v koupelnách.

Atmosféru podtrhují doplňky

Domov zařízený do tohoto stylu zdobí všechny druhy bylin a květin – živých i těch, které jsou na různých dekorech. V Provence zaujímají hlavně růže, levandule a vojtěška zvláštní místo. Spousta ulic a náměstí je tu pojmenovaná právě po nich.

Styl Provence charakterizují:

  • Pastelové barvy

  • Lehounké, téměř nehmotné závěsy a záclony

  • Elegantní, světlý, často bílý nábytek

  • Světlé podlahy

  • Čerstvé květiny

  • Květinové vzory

 

Autor: Kateřina Faltová