Provence styl přináší do domova útulnost a svěžest

Provence je oblast na jihu Francie známá pro svou kouzelnou krajinu, jídla provoněná kořením, neuvěřitelně modré moře a jasné sluncem. A právě na tom se zakládá Provence styl. Jeho barvy se nesou ve světlých tónech, které vytváří útulný domov a rozveselují ho. Které konkrétní prvky tvoří tento styl, se dozvíte na následujících řádcích pod obrázkem.

provence styl 1

V pokojích převládá patina

Nejčastější úpravou zdí v místností bývá malba, tapety se používají výjimečně. Je důležité, aby byl celý prostor dostatečně osvětlený a důležitou roli tu hraje i přirozené denní světlo. Dům v Provence stylu je vždy prozářený jasným slunečním světlem, které časem vyšisuje barvy na stěnách.

Neméně důležitou roli zastává nábytek. Kromě čistého užitku zastává i dekorativní funkci a jeho vzhled souzní i se stěnami. Volí se pro něj světlé tóny dřeva nebo se přetírá na bílou, šedou či zelenkavou barvu. Povrch bývá buď přirozeně, nebo uměle omšelý – na první pohled by měl nábytek jevit známky používání.

Barevná paleta vybírá z jasných tónů

K tradičním barvám patří ty pastelové, lehce vybledlé: bílá, mléčná, béžová, olivová, levandulová, barvy moře, okrová, slunečnicová a terakota. V Provence stylu by měl interiér zrcadlit kvetoucí louky levandule v Provence, stejně tak by se mělo dostat na všechny odstíny a tóny modré, mořské barvy.

Drobnosti, jako jsou mušle nebo rybářské sítě, se sem proto vyloženě hodí. Největší část mořské tematiky by se měla objevit v koupelnách.

Atmosféru podtrhují doplňky

Domov zařízený do tohoto stylu zdobí všechny druhy bylin a květin – živých i těch, které jsou na různých dekorech. V Provence zaujímají hlavně růže, levandule a vojtěška zvláštní místo. Spousta ulic a náměstí je tu pojmenovaná právě po nich.

Styl Provence charakterizují:

  • Pastelové barvy

  • Lehounké, téměř nehmotné závěsy a záclony

  • Elegantní, světlý, často bílý nábytek

  • Světlé podlahy

  • Čerstvé květiny

  • Květinové vzory

 

Autor: Kateřina Faltová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení